Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

Około 24 września do naszej redakcji zaczęły napływać informacje o złej jakości wody wodociągowej w miejscowości Gołębowo. O tym, że sytuacja jest poważna świadczyć mógł fakt, że wodę pitną dowożono beczkowozem należącym do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach.

Jak wynikało z późniejszych informacji sytuacja powyższa utrzymywała się co najmniej przez trzy kolejne dni. Chcąc potwierdzić posiadane wiadomości nasza redakcyjna koleżanka skierowała swe kroki do Powiatowego Inspektoratu SANEPID, tam niezbyt uprzejmie poinformowano ją, że faktycznie ze względu na wykrycie mikroorganizmów chorobotwórczych woda w Gołębowie nie nadaje się do spożycia. Dyrektor Inspektoratu zapytał także dlaczego szukamy sensacji? Więc Panie Szanowny Dyrektorze sensacji nie szukamy, staraliśmy się tylko dowiedzieć czy faktycznie coś było nie tak z wodą pitną w Gołębowie.
Zastanawiający jest także fakt braku należytej informacji dotyczącej wystąpienia zagrożenia, a dostęp do takowych regulują odpowiednie przepisy prawne, lakoniczne ogłoszenie na stronie internetowej SANEPID nie gwarantuje, że informacja dotarła do wszystkich zainteresowanych. Czyżby działania takie były zorientowane na niby wykonanie prawa, ale jednocześnie uniknięcie niechcianego rozgłosu?
Zgodnie z posiadaną przez nas wiedzą przepisy prawne mówią o jawności informacji dotyczącym jakości wody do picia, na wspomnianej stronie internetowej inspektoratu sanitarnego czytamy, że woda zawiera znaczne ilości mikroorganizmów, i nic więcej, ani wielkości przekroczenia, ani rodzaju skażenia.
Miejmy nadzieję, że ta sytuacja była wyjątkiem, i że nie będziemy już więcej informować o takim lekceważeniu zdrowia mieszkańców naszej gminy. Informacja na temat wystąpienia potencjalnego skażenia bakteriologicznego wody powinna być rzeczowa, i docierać do jak największej rzesz mieszkańców naszej Gminy.
Na koniec warto poinformować, że wizyta naszej koleżanki redakcyjnej miała miejsce w dniu 29 września br. po ok. trzech godzinach od wyjścia z inspektoratu na stronie internetowej pokazała się informacja, o zniknięciu zagrożenia. Bardzo ciekawe jest to, że w przeciągu niespełna tygodnia stwierdzono skażenie, następnie całość sieci zdezynfekowano i zdążono pobrać próbki oraz stwierdzić przydatność wody do spożycia. Widać jaka jest szybkość działania służb sanitarnych powiatu.Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071