Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

Sybirak - tułacz - żołnierz" pod takim hasłem 10 września po raz dziewiąty ulicami Białegostoku przeszedł IX Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Obok ponad 10 tysięcy uczestników, przedstawicieli Związku Sybiraków, delegacji kombatantów, uczniów z Białorusi, Litwy, Ukrainy, Łotwy, Wielkiej Brytanii, USA, polityków i samorządowców, w uroczystościach upamiętniających ofiary deportacji Polaków na Sybir i do Kazachstanu dokonanych przez Sowietów w latach 1940 - 1941 w Marszu, już po raz drugi wzięli udział oborniccy licealiści.

Wyjazd młodzieży do Białegostoku zorganizowało Stowarzyszenie Współpracy ze Wschodem Memoramus w Poznaniu, pod którego "skrzydłami" szkoła realizuje projekt edukacyjny mający na celu kształtowanie postaw patriotycznych oraz pielęgnowanie pamięci i pogłębianie wiedzy o losach Polaków na Wschodzie w XX wieku. Pisaliśmy już niegdyś, iż w ramach projektu uczniowie uczestniczą w wykładach i sesjach naukowych, a co najważniejsze, aktywnie poznają miejsca związane z historią Polaków, czego dowodem jest przede wszystkim wyprawa do Katynia w kwietniu bieżącego roku i oddanie hołdu zamordowanym tam oficerom.
Obok uczniów wielu szkół poznańskich na Podlasiu przedstawiciele naszego regionu spędzili cztery dni. Prócz udziału w uroczystościach i wykładzie poświęconym agresji sowieckiej z 17.09, młodzież odwiedziła miejsca pamięci, składała kwiaty, zapalała znicze. Wyjazd ten stał się także okazją do poznania bogatej wielokulturowości Podlasia oraz do nawiązania międzyszkolnych przyjaźni.Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071