Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

Choć nauka sześciolatków w szkole obowiązkowa będzie dopiero od roku 2012, to już w tym roku rodzice mogli posłać swoje dzieci do pierwszych klas. Nowelizacja ustawy o systemie oświaty poza obniżeniem wieku rozpoczęcia nauki w szkole, przyznaje wszystkim pięciolatkom prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego od 1 września 2009 roku. Nowa podstawa programowa przewiduje zdobywanie umiejętności pisania i czytania dopiero w pierwszej klasie szkoły podstawowej.

Ani w przedszkolu, ani w szkolnej zerówce dzieci nie będą się tego uczyły. Ważną kwestią są zmiany organizacyjne, jakie muszą zajść w szkole. Klasy, w których mają się uczyć sześciolatki, mają składać się z dwóch części. Jedna, z ławkami, ma być przeznaczona do nauki, natomiast druga ma służyć do zabawy.
Na terenie Gminy Oborniki do klas pierwszych trafiło zaledwie 13 sześciolatków. Do Szkoły Podstawowej Nr 2 w Obornikach zostało zapisanych czworo z nich. Taka sama liczba dzieci sześcioletnich będzie się uczyć w Szkole Podstawowej Nr 4 im. UNICEF w Obornikach. W szkole Podstawowej w Maniewie w pierwszej klasie zasiądzie 2 sześciolatków. Natomiast do szkół w Sycynie, Rożnowie i SP Nr 2 w Obornikach trawiło po jednym ze wspomnianych dzieci. Do pozostałych szkół mieszczących się na terenie miasta i Gminy Oborniki nie zostało zapisane nazwisko żadnego sześcioletniego dziecka.
Nowa reforma systemu oświaty budziła wiele obaw i kontrowersji. Jak wynika z liczby sześcioletnich dzieci posłanych do pierwszej klasy, nie zostały one wyjaśnione. Wśród rodziców dzieci mieszkających w Gminie Oborniki, niewielu jest zadowolonych z pomysłu minister edukacji, pani Katarzyny Hall, którego wdrążanie w życie zostało rozpoczęte wraz z pierwszym dzwonkiem usłyszanym w nowym roku szkolnym. Sytuacją niepokojącą były także klasy wymieszane pod względem wiekowym. W jednej sali razem będą się uczyć zarówno dzieci sześcioletnie i siedmioletnie. Z drugiej jednak strony niewielka liczba sześciolatków nie pozwala na utworzenie dla nich oddzielnych klas.Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071