Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

1 i 2 września rozpoczęły się uroczyste obchody 50 - lecia Szkoły Podstawowej Nr 2 w Obornikach. Szkoła Podstawowa Nr 2 zaczęła funkcjonować z dniem 1 lipca 1959 roku. Została wybudowana z inwencji ówczesnego inspektora szkolnego i znalazła szerokie poparcie społeczeństwa obornickiego. Kierownictwo szkoły powierzono właśnie inicjatorowi jej budowy, mgr H. Borowiczowi. 1 września 1959 roku zabrzmiał pierwszy dzwonek.

Nowy rok szkolny 1959/60 rozpoczął się w spartańskich warunkach, bowiem gmach szkolny nie był wewnętrznie wykończony, a tym samym nie spełniał wszystkich wymogów niezbędnych do prowadzenia zajęć dydaktycznych. Ogólny entuzjazm pozwolił jednak pokonać istniejące trudności. Nauczyciele, oprócz prowadzenia zajęć lekcyjnych, pracowali przy urządzeniu gmachu. Porządkowali teren i meblowali nie wykończone jeszcze sale. Początkowo przygotowano 10 izb lekcyjnych. W uruchomieniu szkoły aktywnie pomagali rodzice, którzy dobrowolnie opodatkowali się kwotą 45 złotych od rodziny na zakup pomocy naukowych. W pierwszym dniu funkcjonowania szkoły w 22 oddziałach uczyło się 837 uczniów.
W roku szkolnym 1961/62 kierownikiem została Mieczysława Raczyńska. W rok później kierownictwo szkoły objął mgr Bogdan Brust, który tę funkcję pełnił przez 28 lat. Następnie dyrektorem szkoły był Mieczysław Jęchorek, a od 1 września 2002 funkcję dyrektora szkoły po wygranym konkursie objęła mgr Aldona Święcichowska.
Szkoła z każdym rokiem swojego funkcjonowania zyskiwała coraz lepsze warunki do pracy dydaktyczno-wychowawczej. Umożliwiało to wprowadzenie innowacji pedagogicznych i wypracowanie szkolnych tradycji. 16 czerwca 1967 roku odbyły się wybory patrona szkoły, którym zostało Wojsko Polskie.
Lata 70-te to czasy, w których popularne były niedzielne czyny partyjne. Nauczyciele oraz pracownicy wraz z dyrektorem szkoły porządkowali tereny przyszkolne.
1 września 2009 dyrektor Aldona Święcichowska, witając zaproszonych gości, przybliżyła rys historyczny szkoły, a symboliczną wiązanką kwiatów podziękowała pierwszym jej dyrektorom - Mieczysławie Raczyńskiej i Bogdanowi Brust. Szkoła Podstawowa Nr 2 w Obornikach to zasłużona jubilatka i dlatego uroczystości jubileuszowe potrwają do maja 2010, a zakończy je uroczyste zaprezentowanie dorobku sportowego szkoły, który jest ogromny. Wystarczy tylko wspomnieć dwóch reprezentantów Polski, wychowanków tej szkoły - Zdzisława Ratajczaka i Piotra Konitz oraz wiele medali mistrzostw Polski w różnych dyscyplinach sportowych m.in. takich jak piłka ręczna, piłka nożna, badminton. Wszystko zaczęło się jednak od Pań Haliny Horodziejewskiej, Wandy Kaniewskiej (Rosołek) oraz Panów Jerzego Kubiaka i Henryka Kramera. Pierwsze sukcesy to początek lat 60 - tych : w gimnastyce sportowej oraz w czwórboju lekkoatletycznym dziewcząt i chłopców. W 1965 r. zdobyliśmy pierwsze w historii mistrzostwo województwa poznańskiego w piłce ręcznej chłopców i braliśmy udział w półfinałach mistrzostw Polski we Wrocławiu.
Aż do 1983 r. wielokrotnie - zarówno dziewczęta i chłopcy - byli medalistami mistrzostw wojewódzkich w piłce ręcznej i finalistami innych dyscyplin. Największe osiągnięcia to dwa srebrne medale mistrzostw Polski chłopców w piłce ręcznej, które odbyły się w 1973 r. w Ostrowie i w 1974 r. w Warszawie oraz brązowy medal zdobyty w 1975 r. w Zawadzkiem. W 1985 r. w Warszawie uczniowie szkoły zdobyli II miejsce w I edycji turnieju "Piłkarska Kadra Czeka". W latach 80 - tych głośno o szkole było na arenach województwa i kraju za sprawą badmintona prowadzonego przez Pana Zbigniewa Gorzelannego. Nie byłoby takich osiągnięć, mimo braku hali sportowej, bez odpowiedniej wówczas bazy. Pod koniec lat 60-tych Szkoła Podstawowa Nr 2, dzięki staraniom ówczesnego dyrektora Pana Bogdana Brusta, nauczycieli - Jerzego Kubiaka i Henryka Kramera oraz przychylności władz oświatowych, szczycić się mogła jednym z najładniejszych obiektów sportowych w kraju. Przez 50 lat istnienia Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach jej mury opuściło 6527 absolwentów.
Po części oficjalnej na scenie swoje umiejętności w programie artystycznym zaprezentowali się aktualni uczniowie SP 2 począwszy od najmłodszych przedszkolaków, a skończywszy na szóstoklasistach. Na zakończenie na salę wjechał wielki tort na który ta palcówka oświatowa sobie w pełni zasłużyła. A potem były rozmowy, wspomnienia i opowieści byłych uczniów i nauczycieli tej szkoły. A już za tydzień zapraszamy na zdjęcia i relację z uroczystości dla byłych nauczycieli SP2.Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Pajacyk
Data: 16.09.2009 09:01:57

pięknie,pięknie dziękujemy.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071