Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

Szkoły mogą korzystać w nowym roku szkolnym z programów: "Mleko w szkole" i "Owoce w szkole". Oba programy są realizowane przez Agencję Rynku Rolnego. Na kontynuację programu "Mleko w szkole" w nowym roku szkolnym 2009-10 ministerstwo rolnictwa przeznaczyło ok. 80 mln zł, z czego 20 mln zł zaplanowano wydać na mleko i przetwory mleczne do grudnia.

Program obejmie 13,8 tys. placówek (przedszkoli, gimnazjów, szkół podstawowych i średnich) i 2,3 mln dzieci. Od 1 września 2009 r. obowiązują nowe warunki udzielania dopłat ze środków unijnych oraz krajowych. Wnioskodawcą może być placówka oświatowa, władza działająca w imieniu placówki oświatowej, organizacja działająca w imieniu placówki oświatowej i dostawca.
Program Unii Europejskiej "Mleko dla szkół" skupia się nie tylko na mleku. Promuje także spożywanie jogurtów, sera, maślanki i innych produktów mlecznych.
Z kolei unijny program "Owoce w szkole" wystartuje w polskich szkołach po raz pierwszy. Na ostatnim posiedzeniu rząd przyjął rozporządzenie w sprawie jego realizacji w roku szkolnym 2009/2010. Z budżetu państwa na ten cel zostanie przeznaczone 3 mln euro na rok. Pozostałe 75 proc - 9,2 mln euro pokryje budżet unijny.
Owoce trafią do klas nauczania początkowego - od I do III szkoły podstawowej - potencjalnie 1,1 mln dzieci. W ramach programu będą dystrybuowane nie tylko owoce, takie jak jabłka, czy gruszki, ale także warzywa: marchew, rzodkiewki, słodka papryka, ogórki, soki owocowe i warzywne.
Szkoły, które się zgłoszą do programu, będą odbierały owoce i warzywa dla dzieci od podmiotów mających zaplecze do zakupu, przygotowania i dystrybucji oraz zostały zatwierdzone przez Agencję Rynku Rolnego.
Program "Owoce w szkole" ma przeciwdziałać otyłości wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, wzrostowi zachorowań na choroby cywilizacyjne wynikające ze złej diety, spowodowanej m.in. brakiem zdrowych nawyków żywieniowych z dzieciństwa. Celem ma być też zahamowanie spadku konsumpcji owoców i warzyw w Polsce.
Na terenie gminy Oborniki większość szkół podstawowych korzysta z programu Mleko w Szkole. Szkoły mają podpisane umowy z mleczarniami, a te z kolei z Agencją Rynku Rolnego. Szkoła Podstawowa Nr 2 z programu korzysta już od kilku lat, podobnie SP 4, która miała rok przerwy ze względu na niezadowolenie rodziców ze współpracy z jedną z mleczarni. Niestety na temat drugiego programu "Owoce w szkole" udało nam się dowiedzieć dużo mniej. Wydział Oświaty niewiele wiedział w tym temacie, także poszczególne szkoły albo coś słyszały, albo raczej nie za wiele. Najbardziej zorientowana w sprawie była dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr 4 w Obornikach - "Tak, słyszeliśmy o programie i prawdopodobnie skorzystamy z niego. Aktualnie czekamy za szczegółowymi wytycznymi" - mówiła Justyna Bartol Janasek.Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071