Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

Na posiedzeniu Spec komisji do spraw oświaty, radni zastanawiali się również, co dalej będzie z obornicką pływalnią. Część z nich uważa, że należy pływalnie...

...oddzielić od Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i stworzyć odrębną spółkę. Jednak aby uniknąć największych kosztów jakimi są rachunki za cieplik PEC, radni rozważali możliwość indywidualnej kotłowni dla pływalni, lub też ogrzewanie słoneczne. O innych źródłach energii cieplnej myślą również coraz częściej mieszkańcy bloków spółdzielczych, którzy mają często dość wysokie dopłaty po sezonie grzewczym. Czy zatem oznacza to koniec dla spółki gminnej jaka jest PEC?

Niestety dokładnie nie możemy na to pytanie odpowiedzieć, jednak według nas są dwa wyjścia z sytuacji, po pierwsze albo PEC i burmistrz Obornik jako główny udziałowiec spółki będą spokojnie czekać na rozwój wypadków licząc się z możliwością utraty przez spółkę kolejnych klientów, albo to PEC zainteresuje się alternatywnymi źródłami energii i przygotuje strategię rozwoju spółki, która pozwoli jej nie tylko nadal funkcjonować, ale także rozwinąć.

Obecnie mamy już kilka przykładów tego, że można ogrzewać mieszkania i instytucje robiąc to taniej niż PEC, po pierwsze bloki na ul. Armii Poznań, gdzie mieszkańcy założyli sobie indywidualne ogrzewanie gazowe, po drugie jak mówi sama radna Liczak Szkoła Podstawowa nr 2 w Obornikach, która ma własną kotłownię, własnego palacza i koszty mniejsze niż w innych szkołach. Już chyba czas najwyższy, aby radni, oraz władze miasta bardziej zastanowili się nad przyszłością PEC, tym bardziej, że inne źródła energii cieplnej są nie tylko tańsze ale również przyjazne dla środowiska naturalnego.

Postaram się państwu zatem przybliżyć trochę tą tematykę. Mniej więcej jedna trzecia całego zużycia energii w Polsce przypada na ogrzewanie budynków. Dlatego oszczędne systemy grzewcze mogą zużycie to znacznie zredukować, przyczyniając się tym samym do poszanowania zasobów naturalnych i ochrony atmosfery ziemskiej. Znaczny potencjał oszczędności tkwi w podgrzewaniu c.w.u. Tak więc kolektory słoneczne stanowią w naszych szerokościach geograficznych zwłaszcza w miesiącach letnich, najbardziej interesującą alternatywę w stosunku do innych źródeł energii. Zapotrzebowanie energii na podgrzewanie c.w.u. jest prawie niezmienne i niezależne od pory roku. A właśnie w miesiącach letnich występuje zgodność w czasie miedzy zapotrzebowaniem energii grzewczej a podażą energii słonecznej. Z 8760 godzin w roku do dyspozycji mamy od około 1400 do 1900 godzin słonecznych. Prawidłowo zaprojektowane instalacje kolektorów słonecznych z wzajemnie dostosowanymi składnikami systemu mogą zaoszczędzić ok. 50 do 60% rocznego zużycia energii na podgrzewanie c.w.u. Poza miesiącami letnimi system solarnego podgrzewania c.w.u. wspomaga się drugim źródłem ciepła na przykład niskotemperaturowymi kotłami gazowymi.

Kolejnym źródłem energii, jest energia geotermalna, czyli naturalna energia pochodząca z wnętrza ziemi, należy do tzw. odnawialnych źródeł ciepła, które nie są pośrednio lub bezpośrednio związane z promieniowaniem słonecznym. Ten rodzaj energii można wykorzystywać dwojako. Po pierwsze, woda o wysokiej temperaturze może napędzać turbiny produkujące energię elektryczną, po drugie, możliwe jest bezpośrednie wykorzystanie złóż z obszarów nisko- i średniotemperaturowych. Podstawowe znaczenie, o dużych perspektywach rozwoju w naszym kraju, ma wykorzystanie wód geotermalnych do celów grzewczych, zwłaszcza w sektorze komunalno-bytowym, obejmującym m.in. budownictwo mieszkaniowe. Sektor ten pochłania 40 proc. krajowego zużycia energii pierwotnej. Ciepłownie geotermalne mogą ogrzewać małe miasta lub duże osiedla mieszkaniowe, służyć do ogrzewania szklarni i basenów kąpielowych. Obok ciepła wód podziemnych można także wykorzystywać ich szerokie właściwości lecznicze w sanatoriach i uzdrowiskach i właśnie ten kierunek zagospodarowania w dobie licznych zagrożeń cywilizacyjnych nabiera szczególnego znaczenia. Energetyka geotermalna ze swej natury jest najbardziej dostosowana do skali i potrzeb oraz możliwości społeczności lokalnych, a same gminy są zazwyczaj najlepszym inwestorem. Jest jednak faktem, że warunki hydrogeotermalne w Polsce są mniej korzystne niż w najbardziej przodujących w tej dziedzinie krajach, np. w Islandii, na Węgrzech czy we Włoszech. Większość polskich wód termalnych ma niską lub średnią temperaturę tzn. 20-60 stopni Celsjusza oraz jest silnie zasolona. Ponadto pozyskiwanie energii cieplnej z głębi ziemi wciąż stwarza wiele problemów technicznych i ekonomicznych. Niemniej postęp w tej dziedzinie następuje coraz szybciej.

Pozyskiwanie ciepła geotermalnego cechuje się bardzo niską wrażliwością na wzrost cen nośników energii. Produkcja ciepła geotermalnego nie będzie podlegać rygorystycznym normom aktualnie obowiązującym i tym, które zostaną wprowadzone zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej.

Jak wiadomo w Obornikach pojawiły się już pierwsze domki jednorodzinne z ogrzewaniem słonecznym, a niemożność zainstalowania w niektórych budynkach spółdzielczych indywidualnego ogrzewania powoduje zainteresowanie właśnie energią słoneczną, lub geotermalną. Wyniki badań wykazały również, że na terenie Obornik są dość pokaźne zasoby geotermalne, które można by wykorzystywać. Na stronach internetowych Ministerstwa Ochrony Środowiska, czytamy, że wśród 16 wymienionych miast na obszarze Niżu Polskiego, posiadających korzystne warunki geologiczne, hydrogeologiczne oraz odpowiedni rynek odbiorców ciepła dla budowy instalacji geotermalnych, wymienione są również Oborniki. Co więcej Oborniki wymienione są jako jedno z miast o bardzo dobrych warunkach geotermalnych do budowy ciepłowni geotermalnych, dla przykładu w Rogoźnie są dobre warunki dla takich inwestycji. Bardzo poważnie o energii geotermalnej myślą np. w Czarnkowie, gdzie skoncentrowano się na zagospodarowaniu ciepłych wód geotermalnych w sektorze bytowo-komunalnym, głównie w celach ciepłowniczych - centralne ogrzewanie oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Scentralizowany system ciepłowniczy oparty na wykorzystaniu energii geotermalnej pozwoli wyeliminować blisko 30 lokalnych kotłowni węglowych.

Zastanawia mnie, zatem kiedy PEC i nasze władze samorządowe zainteresują się na poważnie tą tematyką, bo może się okazać, że znajdzie się inne duże przedsiębiorstwo związane z energią cieplną, które będzie chciało zainwestować na terenie naszej gminy.Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

mieszkaniec
Data: 25.10.2005 19:45:20

Ach te nasze władze - zatrudnili młodych wykształconych lecz efektów nie widać - konflikt pokoleń w ciepłownictwie? tatuś WADZA syn wykształcony lecz czyżby wiedzy zabrakło!?
Basen pusty klienci przenieśli się do Szamotuł. Łazienki też tak załatwili ci z ZMS Koniec konfliktów zacznijcie coś robić dla mieszkańców bo park to za mało by wygrać następną kadencję!


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071