Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

W dniach 11 i 12 maja gościł w naszej bibliotece Pan Sławomir Klimkowski, kierownik Działu Książki Mówionej Biblioteki Centralnej Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie. Pan Sławek nie przyjechał z pustymi rękoma, przywiózł ze sobą dwa dyski twarde, na których znalazło się ponad 2600 książek w formacie Czytak oraz 1700 w formacie Daisy. Jest to największy, poza Biblioteką Centralną PZN, zbiór książek mówionych. Jesteśmy bogatsi pod tym względem od renomowanej Biblioteki Raczyńskich. Pan Sławek zrobił wspaniały prezent nam bibliotekarzom z okazji naszego święta oraz czytelnikom.

Od dzisiaj wszystkich chętnych do korzystania ze zbiorów książki mówionej zapraszamy do działającej w naszej bibliotece sekcji książki mówionej. Są jednak pewne ograniczenia. Czytelnikami naszej sekcji mogą być wszystkie osoby, które ukończyły 70 rok życia, a poza nimi ci, którzy legitymują się znacznym lub umiarkowanym (pierwsza, druga grupa inwalidzka) stopniem niepełnosprawności narządu wzroku; osoby, które legitymują się zaświadczeniem okulistycznym o dysfunkcji narządu wzroku lub zaświadczeniem o dysleksji. Na dyskach naszego komputera są prawdziwe perełki polskiej i światowej literatury. Warto do nich sięgnąć. Książki w formacie Czytaka mogą być odtwarzane na Czytakach, które czytelnik może wypożyczyć w bibliotece wraz z nagraną książką. Książki w formacie Daisy mogą być odtwarzane na E-Lektorach lub innych urządzeniach do odtwarzania plików Daisy. W tym formacie książki mogą być czytane również na urządzeniach do odtwarzania plików mp3. Osoby, które mają znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności narządu wzroku mogą starać się do 6 czerwca bieżącego roku o środki z Programu Homer z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zakup urządzeń do odtwarzania książek mówionych. Dofinansowania są bardzo wysokie, a zależą od wysokości przychodów na osobę w rodzinie. Szczegółowe informacje możecie Państwo znaleźć pod adresem internetowym www.pfron.org.pl w Dziale Programy i Zadania PFRON (Program Komputer dla Homera), a następnie zapoznać się z programem i pobrać dokumenty. Dokumenty po wypełnieniu należy wysłać Pocztą lub zawieźć do siedziby PFRON w Poznaniu przy ul. Lindego 4. Program Homer proponuje szeroką pomoc dzieciom i młodzieży uczącej się, studentom, osobom pracującym oraz tym, którzy aktywnie poszukują pracy. O środki na urządzenia odtwarzające książkę mówioną mogą się starać wszyscy, którzy legitymują się wspomnianymi stopniami niepełnosprawności, mogą to być również emeryci i renciści. Książka mówiona pozwoli tym, których los od książek odsunął, wrócić do aktywnego czytelnictwa - taka jest idea naszej biblioteki. Nasi czytelnicy mogą korzystać również z Autolektora, na którym mogą przeczytać prasę wydawaną w formacie A4 oraz wszystkie książki drukowane jakie znajdują się na półkach naszej biblioteki. Posiadamy ciekawy zbiór książek już wgranych na dyskietkach przeznaczonych do odtwarzania w Autolektorze.
Pan Sławek nie tylko przywiózł i wgrał bogaty zbiór książek, a przeszkolił również personel biblioteki, od którego możecie oczekiwać profesjonalnej obsługi oraz instruktarzu w zakresie użytkowania sprzętu lektorskiego. Serdecznie zapraszamy chętnych w nasze progi. Pokonajcie strach, a zobaczycie, że bariery techniczne są łatwe do pokonania. W najbliższych tygodniach pokaże to program telewizyjny "Wyzwanie" nagrany w naszej bibliotece, a emitowany w 3 programie TVP w soboty o 8.45. Terminu emisji programu niestety jeszcze nie znamy.Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071