Data: , ¬ródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

Jazda ulic± Szamotulsk±, czy też Obrzyck± na wysoko¶ci Słonaw przypomina slalom gigant. Dziury, jakie po każdym deszczu, czy też lekkim przymrozku pojawiaj± się na tych drogach, strasznie utrudniaj± jazdę. Kierowcy staraj± się dziury wymijać, jednak nie zawsze jest to możliwe. Co prawda obie drogi będę remontowane, jednak pytanie kiedy i ile jeszcze pojazdów zostanie uszkodzonych?

Zarz±dc± drogi na Obrzycko jest powiat, co prawda uzyskał on ¶rodki na remont tej drogi aż do Stobnicy, jednak planowane rozpoczęcie prac przypada na lipiec lub sierpień 2009. Aktualnie powiat uzupełnia dokumentację m.in. o opracowywane przez firmę zewnętrzn± studium wykonalno¶ci. Koszt wykonania tego studium to ok. 10 tys. zł. Studium ma być gotowe do końca marca, potem pozostanie podpisanie umowy i rozpoczn± się procedury przetargowe.

Druga z dziurawych dróg, ta na Szamotuły, również będzie remontowana. Prace maj± rozpocz±ć się 1 kwietnia, jednak czy tak się stanie? Stan tej drogi jest fatalny od kilku już dobrych lat. Na szczę¶cie dzięki licznym zabiegom m.in. radnego sejmiku Tomasza Szramy, Zarz±d Województwa przeznaczył na pierwszy etap, który zrealizowany będzie w tym roku, 16 mln zł. Drugie tyle zostało zabezpieczone na rok 2010. W trakcie remontu ruch na trasie do Szamotuł będzie odbywał się wahadłowo. Użytkownicy tych dróg z niecierpliwo¶ci± czekaj± na poprawę ich stanu, a aktualnie jeżdż± i wymijaj± jak mog± kolejne wyrwy w asfalcie, a jest co wymijać, bowiem niektóre potrafi± nie tylko przebić oponę, ale również skrzywić felgę, a nawet wahacz.

Co zrobić, gdy już spotka nas takie nieszczę¶cie? Jak radzi jeden z motoryzacyjnych portali internetowych, przede wszystkim musimy udokumentować miejsce zdarzenia i sposób powstania szkody. Bardzo dobrze, je¶li mamy przy sobie aparat fotograficzny, ale w ostateczno¶ci wystarczy także ten wbudowany w telefon komórkowy. Koniecznie trzeba zrobić zdjęcia, które pokazuj± uszkodzenie nawierzchni, na której doszło np. do zniszczenia opony i felgi w naszym aucie. Warto mieć zarówno zbliżenie dziury, jak i szeroki plan ulicy tak, by dziurę dało się łatwo zidentyfikować. Niestety same zdjęcia to nie wszystko. Kolejne kluczowe elementy to zeznanie ¶wiadka zdarzenia oraz tzw. protokół pokolizyjny, który może nam wystawić policja lub straż miejska. Gdy to mamy załatwione, kolejn± czynno¶ci± jest ustalenie kto jest zarz±dc± drogi. Tego dowiemy się w Urzędzie Miejskim lub w Starostwie. Na koniec zostaje tylko wyst±pić do ustalonego wła¶ciciela lub zarz±dcy drogi o odszkodowanie, które pokryje koszty naprawy uszkodzonej czę¶ci samochodu.¬ródło:


Gor±ce tematyDoł±cz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętno¶ci, poprawiaj relacje z rodzin± i przyjaciółmi korzystaj±c z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji ksi±żkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gor±ce tematy
Gor±ce dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071