Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

Na ostatniej Sesji Rady Powiatu Obornickiego sprawozdanie ze swojej działalności złożył Powiatowy Inspektor Sanitarny. W minionym roku na terenie naszego powiatu zgłoszono 2 przypadki bezobjawowego stanu zakażenia wirusem HIV, czyli o jedną osobę więcej niż w roku ubiegłym.

Fakt ten powinien nas martwić, bo wiadomo, że tylko nieliczni robią badania na obecność tego wirusa. Szacunkowe dane epidemiologiczne w Polsce wskazują wyraźnie, że liczba osób zakażonych HIV jest co najmniej ponad dwukrotnie (a według niektórych ekspertów nawet trzykrotnie) wyższa od liczby potwierdzonych i wykrytych zakażeń HIV, gdyż wiele osób o nim nie wie.

W Polsce od 1985 roku, który umownie traktuje się jako początek epidemii, do końca września 2008 roku wykryto zakażenie HIV u ponad 11 901 osób, odnotowano 2130 zachorowań na AIDS, a co najmniej 940 chorych zmarło. Każdego roku wykrywa się ponad 700 zakażeń, czyli każdego dnia dwie osoby dowiadują się, że są zakażone HIV. W roku poprzednim wykryto w ciągu pierwszych trzech kwartałów już 642 zakażenia. Szacuje się, że blisko 20 tys. osób nie wie o swoim zakażeniu.

Istnieje wiele kampanii mających na celu podniesienie poziomu wiedzy na temat HIV i AIDS, jednak nie dają one rezultatów. Ludzie pomimo wiedzy na temat tej choroby często twierdzą, że ten problem ich nie dotyczy i przez to stwarzają zagrożenie nie tylko dla swoich partnerów, ale również dla całkiem obcych im osób. Dlatego zanim zrobimy cokolwiek, co może narazić nas na zakażenie wirusem HIV, pomyślmy jakie mogą być tego skutki.Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071