Data: , ¬ródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

Na ostatniej Sesji Rady Powiatu Obornickiego sprawozdanie ze swojej działalno¶ci złożył Powiatowy Inspektor Sanitarny. W minionym roku na terenie naszego powiatu zgłoszono 2 przypadki bezobjawowego stanu zakażenia wirusem HIV, czyli o jedn± osobę więcej niż w roku ubiegłym.

Fakt ten powinien nas martwić, bo wiadomo, że tylko nieliczni robi± badania na obecno¶ć tego wirusa. Szacunkowe dane epidemiologiczne w Polsce wskazuj± wyraĽnie, że liczba osób zakażonych HIV jest co najmniej ponad dwukrotnie (a według niektórych ekspertów nawet trzykrotnie) wyższa od liczby potwierdzonych i wykrytych zakażeń HIV, gdyż wiele osób o nim nie wie.

W Polsce od 1985 roku, który umownie traktuje się jako pocz±tek epidemii, do końca wrze¶nia 2008 roku wykryto zakażenie HIV u ponad 11 901 osób, odnotowano 2130 zachorowań na AIDS, a co najmniej 940 chorych zmarło. Każdego roku wykrywa się ponad 700 zakażeń, czyli każdego dnia dwie osoby dowiaduj± się, że s± zakażone HIV. W roku poprzednim wykryto w ci±gu pierwszych trzech kwartałów już 642 zakażenia. Szacuje się, że blisko 20 tys. osób nie wie o swoim zakażeniu.

Istnieje wiele kampanii maj±cych na celu podniesienie poziomu wiedzy na temat HIV i AIDS, jednak nie daj± one rezultatów. Ludzie pomimo wiedzy na temat tej choroby często twierdz±, że ten problem ich nie dotyczy i przez to stwarzaj± zagrożenie nie tylko dla swoich partnerów, ale również dla całkiem obcych im osób. Dlatego zanim zrobimy cokolwiek, co może narazić nas na zakażenie wirusem HIV, pomy¶lmy jakie mog± być tego skutki.¬ródło:


Gor±ce tematyDoł±cz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętno¶ci, poprawiaj relacje z rodzin± i przyjaciółmi korzystaj±c z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji ksi±żkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gor±ce tematy
Gor±ce dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071