Data: , Źródło: Starostwo Powiatowe w Obornikach, Oborniki

W piątek 6 marca odbyło szkolenie z zakresu edukacji antytytoniowej dla młodzieży szkół gimnazjalnych powiatu obornickiego, zorganizowane przez Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną i Starostwo Powiatowe w Obornikach.

Ponad 20 uczniów zapoznało się z zagrożeniami związanymi z paleniem tytoniu. Pod okiem Moniki Osak- pracownika Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE zdobywali wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie profilaktyki antynikotynowej.

Wiadomo, że palenie jest przyczyną ponad 25 różnych grup chorobowych- w tym ataków serca, udarów, nowotworów płuc, gruźlicy, wrzodów żołądka i wielu innych.

Gimnazjaliści poznali historię palenia papierosów, skład dymu tytoniowego i jego wpływ na organizm ludzki, wskaźniki umieralności oraz cykl uzależnienia od nikotyny. Dowiedzieli się m.in. że papieros zawiera 4 tys. różnych substancji chemicznych, z których kilkaset jest trujących a 50 ma działanie rakotwórcze.

Program szkolenia obejmował także warsztaty, podczas których młodzież starała się nabyć różnorodnych umiejętności pozwalających na racjonalną ocenę zagrożeń i podejmowania trafnych decyzji. Uczniowie omawiali sytuacje, w których młodzi ludzie najczęściej sięgają po papierosy lub inne używki, oraz jak łatwo się od nich uzależnić. Gimnazjaliści uczyli się także asertywnych zachowań i mówienia "nie", kiedy ktoś częstuje papierosem bądź alkoholem.

Po ukończeniu szkolenia młodzieżowi liderzy zdrowia posiadają aktualną wiedzę z zakresu szkodliwości palenia tytoniu, umieją pomagać rówieśnikom w rozwiązywaniu problemów, a przede wszystkim wiedzą gdzie szukać informacji i pomocy specjalistów.Źródło: Starostwo Powiatowe w Obornikach

Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071