Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

Prawie dwa tygodnie temu zakończyło się postępowanie sądowe dotyczące zespołu pałacowo - parkowego w Objezierzu. Właścicielami majątku przed II wojną światową byli Turnowie. W 1944 r. na mocy dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, pałac został zabrany prawowitym właścicielom i przekazany na potrzeby produkcji rolnej.

W 1998 r. Skarb Państwa przekazał pałac w Objezierzu w zarząd Powiatu Obornickiego. Właściciele majątku jednak nie zapomnieli o swojej własności. Na drodze sądowej postanowili dowieść, że mimo dekretu z 1944 r. na terenie pałacu nie prowadzono gospodarki rolnej i że nie było podstaw do odebrania im pałacu.

W toku postępowania sądowego na etapie I instancji sąd orzekł, że nie było podstaw do przejmowania zespołu szkolno - pałacowego przez Skarb Państwa. Jak wynikało bowiem z zeznań świadków - teren pałacu nie był związany z prowadzeniem działalności rolnej i dlatego skarb państwa nie mógł tego przejąć. Aktualnie radcy prawni starostwa czekają za dokładnym uzasadnieniem wyroku, aby ewentualnie złożyć apelację, jednak już w tym momencie zaczynają się schody, bowiem trzeba wpłacić 5% wartości nieruchomości, czyli ok. 60 tys. zł. Jeżeli jednak powiat sprawę przegra to będzie musiał oprócz tych 60 tys. zł pokryć koszty zastępstw procesowych Turnów.

Radni powiatu obornickiego zgodnie twierdzą, że w sprawę powinien zaangażować się bardziej Wojewoda i Skarb Państwa, bowiem to nie powiat zabierał w 1944 r. pałac właścicielom. Turnowie mogą żądać także odszkodowania za bezzasadne zajmowanie pałacu od roku 1944 do 2009 co najmniej. Powiat może żądać jedynie zwrotu poniesionych nakładów.

Skarb Państwa i powiat wydawał spore pieniądze na utrzymanie tej substancji. Kłopot w tym, że są tam budynki postawione po wojnie, a właściciele twierdzą, że te budynki szpecą wygląd zespołu pałacowo - parkowego. W tej chwili nie wiadomo dokładnie co robić dalej, bowiem sprawy procesowe mogą potrwać jeszcze 3-4 lata, jednak gdy będzie trzeba majątek oddać, co dalej z Zespołem Szkół w Objezierzu, który korzysta z majątku? Turnowie oficjalnie się nie wypowiedzieli czego ewentualnie mogą żądać, jednak, jak można usłyszeć, są bardzo zamożni i mogą żądać zwrotu nieruchomości. Obecny z wizytą w Obornikach Wojewoda Piotr Florek, który wizytował pałac mówił, że trzeba poczekać do zakończenia wszystkich procedur sądowych, jednak, jak stwierdził, istnieje duże prawdopodobieństwo, że majątek trzeba będzie oddać właścicielom.Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +2 (+2 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071