Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

W piątek w starostwie powiatowym w Obornikach odbyło się spotkanie z sekretarzem Piotrem Sitkiem, które dotyczyło przyszłości Szpitala Powiatowego w Obornikach. Jak mówił sekretarz, aktualnie szpital nie generuje strat, jednak do końca roku 2021 musi spełniać wiele wymogów dotyczących standardów leczenia. A że są one dość rygorystyczne, to bez dodatkowych środków w kwocie ok. 10 – 15 mln zł, nie da się ich zrobić. Wymogi dotyczą m.in.: metrażu jaki przypada na jedno łóżko, standardów sal, natrysków w łazienkach itp. Jak mówił Sitek, aby spełnić wymóg dostępu z trzech stron do łóżka pacjenta, na dzień dzisiejszy trzeba w szpitalu zmniejszyć liczbę łóżek o połowę.

W przypadku znacznego obłożenia szpitala pacjentami, już teraz takie rozwiązanie nie wchodzi w grę. Jedynym rozwiązaniem jest budowa nowego skrzydła szpitalnego. Tego jednak nie da się zrobić bez dodatkowych środków. A te skąd brać? Samo starostwo nie będzie wstanie zaciągnąć tak znaczącego zobowiązania, bowiem może tylko zadłużyć się jeszcze na 6 mln zł. Jednym rozwiązaniem, jak mówił sekretarz, jest w tej chwili przekształcenie SP ZOZ w spółkę prawa handlowego z przekazaniem jej majątku szpitala, który wyceniany jest na ok. 15 mln zł. Jeżeli to nastąpi, spółka szpital będzie mogła wziąć długoterminowy kredyt pod hipotekę i wykonać wszelkie prace związane z wymogami, jakie muszą spełniać szpitale do końca roku 2012. Jak mówił Sitek, nie należy jednak mylić przekształcenia szpitala w spółkę z jego prywatyzacją, bowiem głównym udziałowcem nowej spółki będzie samorząd lokalny, powiatowy lub powiatowy wraz z gminnymi. Na dzień dzisiejszy innego rozwiązania nie ma, a sekretarz ma nadzieję, że gminy wesprą pomysł spółki szpitala moralnie, a może nawet finansowo. Sitek w trakcie konferencji podziękował także burmistrzowi Obornik, Annie Rydzewskiej, za podjęcie decyzji w sprawie zakupu dla szpitala za kwotę 300 tys. zł rentgena, tzw. ramię C, które potrzebne jest przy operacjach ortopedycznych.
Decyzja o dalszych losach szpitala należy do radnych, jednak muszą podjąć ją szybko, bowiem z dniem 1 stycznia 2013, jeżeli szpital w Obornikach nie będzie spełniał wszystkich wymogów, zostanie zamknięty!!!Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071