Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

Coraz częściej dowiadujemy się z mediów o krzywdzie dzieci. Krzywdzie, która przeraża swoim okrucieństwem. Zadajemy sobie pytania jak mogło się to wydarzyć i kto za to odpowiada ? Niestety pytania pozostają bez odpowiedzi.

Myślimy, że to złe prawo i zły system opieki nad takimi ludźmi. Niewielu ma odwagę powiedzieć, że przyczyną zła może być obojętność wynikająca z lęku przed agresją oprawcy.

Dzieci pozbawionych opieki rodziców naturalnych przybywa . Dane dotyczące liczby dzieci marzących o kochającej rodzinie są niedokładne. Jedne źródła podają, że takich dzieci jest 20 tysięcy, inne znów 28 tysięcy. Wzrastające liczby postanowień sądów rodzinnych o zastępczych formach opieki w rodzinach zastępczych, w domach dziecka, w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych wskazują na pogłębianie się problemów opiekuńczo - wychowawczych polskiej rodziny. Domy dziecka są przepełnione. Obecnie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Obornikach poszukuje po całej Polsce miejsca w placówce opiekuńczo-wychowawczej dla trójki rodzeństwa w wieku 15, 14 i 11 lat. Niestety miejsc brakuje a dzieci pozostają nadal pod opieką rodziców nadużywających alkoholu.

Rodziny zastępcze niechętnie podejmują się opieki nad starszymi dziećmi. Największą szansę na nową rodzinę mają dzieci do 7 roku życia. Te starsze to już problem.

Szczęśliwe dzieciństwo daje siłę i odwagę by samodzielnie radzić sobie w życiu. Wszystko co dobre i złe w naszych życiorysach zaczyna się w rodzinie. Tutaj dostajemy życiowy napęd, ale też emocjonalne stygmaty, które determinują całe życie. Wielu z nas w dorosłym życiu dźwiga ciężar, który przekazali rodzice – ich obawy, trudności i porażki. Prawdziwe jest twierdzenie: powiedz mi, jaki był twój dom, a powiem Ci, jaki jesteś? Ale czy ktokolwiek może być winny temu, jak żyje? Wszak niezbadana jest tajemnica ludzkiego losu.

Ktoś jednak musi przeciąć gordyjski węzeł zasupłany w wielu rodzinach. To może być każdy z nas. Także ja albo ty……
Wobec wielu wydarzeń naszej rzeczywistości takich jak : wojny z terroryzmem, wybory parlamentarne, kłótnie polityczne, dziura budżetowa, niewielu dzisiaj zainteresuje taki temat jak dzieci w rodzinach zastępczych. Ale te dzieci są ważniejsze od wojny, od sytuacji ekonomicznej w naszym kraju, od polityki, bo one, jak wszystkie dzieci, i to należy podkreślić bardzo wyraźnie, są naszą przyszłością. Pamiętajmy o tym, że 60% bezdomnych i 21% osadzonych, cała rzesza bezrobotnych, niezaradnych i słabych psychicznie ludzi to byli wychowankowie placówek. To jest spora cena jaką musimy i będziemy musieli jako społeczeństwo płacić.

Osoby gotowe zaopiekować się osamotnionymi dziećmi proszone są o kontakt z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Obornikach, ul. 11 Listopada 2a, tel. 061/297 31 26 ,e-mail : pcpr@oborniki.starostwo.gov.plŹródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071