Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Obornikach przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w dniach 15.09.-27.09.2008r realizowała konkurs pod hasłem: "Stop palaczom drogowym". Zatrzymani, przez funkcjonariusza Policji, palacze otrzymali od pracownika ds. Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej ulotkę: "Jazda bez zadymy", "ostrzeżenie" w formie karty konkursowej, oraz zawieszkę zapachową w kształcie serca z napisem: "Nie pal przy mnie".

Konkurs był realizowany w ramach Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu, którego zadaniem było zapobieganie palenia tytoniu wśród kierowców na terenie powiatu obornickiego.

Wydawać by się mogło że palenie papierosów podczas jazdy (czy stania w korku) relaksuje, pomaga nie zasnąć za kierownicą (gdy jedzie się w nocy), pomaga się skupić podczas wielogodzinnej podróży; tymczasem statystyki wskazują, że czynności takie jak np. rozmowa przez telefon komórkowy, jedzenie, zmiana płyty w odtwarzaczu, czy właśnie palenie tytoniu są częstą przyczyną kolizji drogowych. Szukanie papierosów, zapalniczki, zapalanie papierosa, strząsanie popiołu, gaszenie papierosa – to są czynności, które powodują obniżanie koncentracji kierowcy podczas jazdy.
Sytuacja na drodze zmienia się błyskawicznie tymczasem samochód poruszający się z prędkością 50km/ha przebywa w ciągu sekundy drogę 14m. Kilka sekund, poświęcone uwadze papierosa, może być decydujące o życiu i zdrowi swoim i innych.
Należy też pamiętać, że stężenie dymu w małym i szczelnym wnętrzu samochodu jest szczególnie intensywne i bardzo niekorzystnie wpływa na układ nerwowy, wzmaga uczucie senności i zaburza koncentrację.

Sporządziła:
Monika OsakŹródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071