Data: , ¬ródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Obornikach przy współpracy z Komend± Powiatow± Policji w dniach 15.09.-27.09.2008r realizowała konkurs pod hasłem: "Stop palaczom drogowym". Zatrzymani, przez funkcjonariusza Policji, palacze otrzymali od pracownika ds. O¶wiaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej ulotkę: "Jazda bez zadymy", "ostrzeżenie" w formie karty konkursowej, oraz zawieszkę zapachow± w kształcie serca z napisem: "Nie pal przy mnie".

Konkurs był realizowany w ramach Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu, którego zadaniem było zapobieganie palenia tytoniu w¶ród kierowców na terenie powiatu obornickiego.

Wydawać by się mogło że palenie papierosów podczas jazdy (czy stania w korku) relaksuje, pomaga nie zasn±ć za kierownic± (gdy jedzie się w nocy), pomaga się skupić podczas wielogodzinnej podróży; tymczasem statystyki wskazuj±, że czynno¶ci takie jak np. rozmowa przez telefon komórkowy, jedzenie, zmiana płyty w odtwarzaczu, czy wła¶nie palenie tytoniu s± częst± przyczyn± kolizji drogowych. Szukanie papierosów, zapalniczki, zapalanie papierosa, strz±sanie popiołu, gaszenie papierosa – to s± czynno¶ci, które powoduj± obniżanie koncentracji kierowcy podczas jazdy.
Sytuacja na drodze zmienia się błyskawicznie tymczasem samochód poruszaj±cy się z prędko¶ci± 50km/ha przebywa w ci±gu sekundy drogę 14m. Kilka sekund, po¶więcone uwadze papierosa, może być decyduj±ce o życiu i zdrowi swoim i innych.
Należy też pamiętać, że stężenie dymu w małym i szczelnym wnętrzu samochodu jest szczególnie intensywne i bardzo niekorzystnie wpływa na układ nerwowy, wzmaga uczucie senno¶ci i zaburza koncentrację.

Sporz±dziła:
Monika Osak¬ródło:


Gor±ce tematyDoł±cz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętno¶ci, poprawiaj relacje z rodzin± i przyjaciółmi korzystaj±c z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji ksi±żkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+0 , -0)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Brak komentarzy użytkowników.


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gor±ce tematy
Gor±ce dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071