Data: , ¬ródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

Na jednym z ogólno¶wiatowych portali internetowych znaleĽć można wiele różnorodnych filmów, czy krótkich filmików o różnorodnej tematyce. Nie trudno znaleĽć tam i filmy kręcone przez oborniczan w Obornikach. Ostatnio znaleĽli¶my bardzo ciekawy materiał o strzelaniu ziemniakami. Może nic w tym nie byłoby dziwnego gdyby nie fakt, że chodzi o strzelania ziemniakami, ale ze specjalnie skonstruowanego działka ręcznego o tajemniczej nazwie POTATO GUN.

Po obejrzeniu filmu który nakręcony został na ul. Powstańców Wlkp w Obornikach w okolicach mostu nad Wart±, na którym widać dokładnie jak chłopcy strzelaj± i jaki jest odgłos oraz odrzut wspomnianej potato gun, postanowili¶my dowiedzieć się czego¶ więcej o tym działku. Jak się okazuje nie jest to wcale takie trudne bowiem w internecie jest na ten temat wszystko, nie tylko opis działania, ale także dokładne wskazówki mówi±ce o tym jak i z czego skonstruować potato gun.

Jeden z portali internetowych opisuje działanie tego działka następuj±co. „Jak sama nazwa wskazuje potato gun jest "działem ziemniaczanym". Czasem nazywany jest potato launcher'em, potato cannon'em, ale generalnie zawsze oznacza to samo. Zasada działania potato guna'a opiera się na miotaniu pocisków dzięki ci¶nieniu produktów powstałych w wyniku spalenia mieszanki gazu i powietrza. Pociskiem może być ziemniak, pomidor, jabłko a także inne warzywa i owoce. Można też zrobić pocisk z innego materiału, ale nie jest to polecane, ani bezpieczne. Jako gazu można użyć lakieru do włosów, dezodorantu b±dĽ gazu do zapalniczek. W polskich warunkach jako materiału do budowy działa ziemniaczanego używa się kanalizacyjnych rur PCV (szare). Ale np. w USA w większo¶ci używa się rur ci¶nieniowych wykonanych PVC-U.”

A o to opis działanie potato gun, znaleziony także w internecie. „Ziemniak o ¶rednicy nieco większej od 5 cm przykładamy do lufy i kilkoma uderzeniami pię¶ci±/dłoni± wbijamy go do ¶rodka (zostanie "wyci¶nięty" z ziemniaka pocisk idealnie pasuj±cy do lufy). Teraz jakim¶ długim kijem (np. od szczotki) wbijamy ziemniak na głęboko¶ć ok. 1 metra (nie za dużo, bo wpadnie do komory spalania). Teraz odkręcamy zakrętkę i psikamy do ¶rodka trochę gazu (powiedzmy jedno - dwa krótkie psiknięcia) i szybko zakręcamy nakrętkę. Przyjmujemy odpowiedni± postawę naprzeciwko celu i naciskamy zapalnik. Je¶li mieli¶my odpowiedni± mieszankę w komorze to ziemniak powinien poszybować kilkaset metrów w dal.”

Przepisy dotycz±ce używania w Polsce broni okre¶laj± zasady ale odnosz±ce się do broni palnej itp. Jak zatem traktować potato gun? Jest to na pewno nowo¶ć, ale jeżeli może on zagrażać zdrowiu lub życiu innych ludzi, to jak najbardziej jest zabroniony. Warto więc może drodzy rodzice sprawdzić czy wasze pociechy nie podbieraj± z domu ziemniaków, aby użyć ich do strzelania z potato gun.¬ródło:


Gor±ce tematyDoł±cz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętno¶ci, poprawiaj relacje z rodzin± i przyjaciółmi korzystaj±c z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji ksi±żkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+7 , -7)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Fiołek
Data: 13.11.2008 22:55:38

http://pl.youtube.com/watch?v=bvhFqT8d3Fk


Michał
Data: 23.12.2008 21:35:47

Witam. Mam 17 lat (prawie 18) i używam Potato gun'a. Czy może on zagrażać bezpieczeństwu? tak, jednak nie jest to powód, żeby zabraniać używać tego urz±dzenia. Tak samo możemy powiedzieć o nożu. Jeżeli obawiacie się o własne dzieci, proponuję je uczulić na bezpieczeństwo, niech nie strzelaj± do ludzi i zwierz±t, niech uważaj± przy odpalaniu.

Pozdrawiam.


Prezydent USA
Data: 09.01.2009 22:10:15

wy durnie wszystko może zagrażać zdrowiu życiu !! Nawet długopis xD ale chyba nie jest to broń palna równie dobrze lakier do włosów możemy zast±pić CO2 pod ci¶nieniem np. ga¶nica samochodowa i wtedy to na pewno nie będzie broń palna tylko będziemy musieli trochę przemodelować nasz "ziemniaczany" miotacz Pozdr


Bizek
Data: 12.09.2009 22:20:40

Niestety jest to broń palna, a żeby było ¶mieszniej to wg. naszego prawa uznawana za broń artyleryjsk±, ponieważ ¶rednica lufy(rury PCV) jest większa niż 25 mm, a moc przekracza 17 J. "Broń palna - broń miotaj±ca pociski energi± gazów powstałych ze spalania ładunku miotaj±cego." (Wikipedia)


Sławek
Data: 05.10.2009 23:34:06

Bizek: Niestety nie całkiem. Z Wikipedii to jest taka encyklopedia jak jej moderatorzy chc±. Kasuj± wszystko czego nie pojmuj± a kupa ludzi traktuje to jako wyrocznię. Niestety ale tam bł±d goni bł±d.


olin
Data: 10.05.2010 02:19:30

Nie jest to broń palna, jednak kwalifikuje się jako pneumatyczna.


Kluku
Data: 19.08.2011 17:52:49

Mnie jeszcze nikt nie zatrzymal jak np: lesniczy..... . i myslalem ze ktos juz cos takiego przezy..... l. a co do Potato gun-a to fajna rzecz oczywiscie dla ludzi z glowa. Pozdro


Karol
Data: 24.09.2013 12:03:46

ja Pie**** tajemnicza nazwo potato gun = ziemniaczana broń


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gor±ce tematy
Gor±ce dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071