Data: , Źródło: Obornicka Gazeta Powiatowa

Na jednym z ogólnoświatowych portali internetowych znaleźć można wiele różnorodnych filmów, czy krótkich filmików o różnorodnej tematyce. Nie trudno znaleźć tam i filmy kręcone przez oborniczan w Obornikach. Ostatnio znaleźliśmy bardzo ciekawy materiał o strzelaniu ziemniakami. Może nic w tym nie byłoby dziwnego gdyby nie fakt, że chodzi o strzelania ziemniakami, ale ze specjalnie skonstruowanego działka ręcznego o tajemniczej nazwie POTATO GUN.

Po obejrzeniu filmu który nakręcony został na ul. Powstańców Wlkp w Obornikach w okolicach mostu nad Wartą, na którym widać dokładnie jak chłopcy strzelają i jaki jest odgłos oraz odrzut wspomnianej potato gun, postanowiliśmy dowiedzieć się czegoś więcej o tym działku. Jak się okazuje nie jest to wcale takie trudne bowiem w internecie jest na ten temat wszystko, nie tylko opis działania, ale także dokładne wskazówki mówiące o tym jak i z czego skonstruować potato gun.

Jeden z portali internetowych opisuje działanie tego działka następująco. „Jak sama nazwa wskazuje potato gun jest "działem ziemniaczanym". Czasem nazywany jest potato launcher'em, potato cannon'em, ale generalnie zawsze oznacza to samo. Zasada działania potato guna'a opiera się na miotaniu pocisków dzięki ciśnieniu produktów powstałych w wyniku spalenia mieszanki gazu i powietrza. Pociskiem może być ziemniak, pomidor, jabłko a także inne warzywa i owoce. Można też zrobić pocisk z innego materiału, ale nie jest to polecane, ani bezpieczne. Jako gazu można użyć lakieru do włosów, dezodorantu bądź gazu do zapalniczek. W polskich warunkach jako materiału do budowy działa ziemniaczanego używa się kanalizacyjnych rur PCV (szare). Ale np. w USA w większości używa się rur ciśnieniowych wykonanych PVC-U.”

A o to opis działanie potato gun, znaleziony także w internecie. „Ziemniak o średnicy nieco większej od 5 cm przykładamy do lufy i kilkoma uderzeniami pięścią/dłonią wbijamy go do środka (zostanie "wyciśnięty" z ziemniaka pocisk idealnie pasujący do lufy). Teraz jakimś długim kijem (np. od szczotki) wbijamy ziemniak na głębokość ok. 1 metra (nie za dużo, bo wpadnie do komory spalania). Teraz odkręcamy zakrętkę i psikamy do środka trochę gazu (powiedzmy jedno - dwa krótkie psiknięcia) i szybko zakręcamy nakrętkę. Przyjmujemy odpowiednią postawę naprzeciwko celu i naciskamy zapalnik. Jeśli mieliśmy odpowiednią mieszankę w komorze to ziemniak powinien poszybować kilkaset metrów w dal.”

Przepisy dotyczące używania w Polsce broni określają zasady ale odnoszące się do broni palnej itp. Jak zatem traktować potato gun? Jest to na pewno nowość, ale jeżeli może on zagrażać zdrowiu lub życiu innych ludzi, to jak najbardziej jest zabroniony. Warto więc może drodzy rodzice sprawdzić czy wasze pociechy nie podbierają z domu ziemniaków, aby użyć ich do strzelania z potato gun.Źródło:


Gorące tematyDołącz do nas. Oborniki Online na:

Twitter logo Facebook logo


Bogać się, rozwijaj swoje umiejętności, poprawiaj relacje z rodziną i przyjaciółmi korzystając z wiedzy ekspertów.
Kliknij, aby zobaczyć więcej ciekawych pozycji książkowych.

Ocena tego artykułu: +0 (+7 , -7)


|   Polecam   |   Nie polecam   |  

Komentarze:

Fiołek
Data: 13.11.2008 22:55:38

http://pl.youtube.com/watch?v=bvhFqT8d3Fk


Michał
Data: 23.12.2008 21:35:47

Witam. Mam 17 lat (prawie 18) i używam Potato gun'a. Czy może on zagrażać bezpieczeństwu? tak, jednak nie jest to powód, żeby zabraniać używać tego urządzenia. Tak samo możemy powiedzieć o nożu. Jeżeli obawiacie się o własne dzieci, proponuję je uczulić na bezpieczeństwo, niech nie strzelają do ludzi i zwierząt, niech uważają przy odpalaniu.

Pozdrawiam.


Prezydent USA
Data: 09.01.2009 22:10:15

wy durnie wszystko może zagrażać zdrowiu życiu !! Nawet długopis xD ale chyba nie jest to broń palna równie dobrze lakier do włosów możemy zastąpić CO2 pod ciśnieniem np. gaśnica samochodowa i wtedy to na pewno nie będzie broń palna tylko będziemy musieli trochę przemodelować nasz "ziemniaczany" miotacz Pozdr


Bizek
Data: 12.09.2009 22:20:40

Niestety jest to broń palna, a żeby było śmieszniej to wg. naszego prawa uznawana za broń artyleryjską, ponieważ średnica lufy(rury PCV) jest większa niż 25 mm, a moc przekracza 17 J. "Broń palna - broń miotająca pociski energią gazów powstałych ze spalania ładunku miotającego." (Wikipedia)


Sławek
Data: 05.10.2009 23:34:06

Bizek: Niestety nie całkiem. Z Wikipedii to jest taka encyklopedia jak jej moderatorzy chcą. Kasują wszystko czego nie pojmują a kupa ludzi traktuje to jako wyrocznię. Niestety ale tam błąd goni błąd.


olin
Data: 10.05.2010 02:19:30

Nie jest to broń palna, jednak kwalifikuje się jako pneumatyczna.


Kluku
Data: 19.08.2011 17:52:49

Mnie jeszcze nikt nie zatrzymal jak np: lesniczy..... . i myslalem ze ktos juz cos takiego przezy..... l. a co do Potato gun-a to fajna rzecz oczywiscie dla ludzi z glowa. Pozdro


Karol
Data: 24.09.2013 12:03:46

ja Pie**** tajemnicza nazwo potato gun = ziemniaczana broń


Dodaj komentarz

Imię:


Komentarz:


Najnowsze tematy
Gorące tematy
Gorące dyskusje

STATYSTYKI ARTYKUŁÓW

Dzisiaj przeczytano: 1914

Wczoraj: 1113

Ogółem: 13 071